Fotowoltaika i ładowanie samochodów elektrycznych
Fotowoltaika i ładowanie samochodów elektrycznych

Fotowoltaika i ładowanie samochodów elektrycznych

Fotowoltaika kojarzona powszechnie z małą ekologiczną elektrownią wytwarzającą energię na potrzeby danego domostwa ma również inne zastosowania. Technologią przyszłości dostępną dla przeciętnego kierowcy jest wykorzystanie paneli słonecznych do ładowania samochodów elektrycznych. Chodzi tutaj o przyszłości niezbyt odległą, gdyż na mapie naszego kraju pojawiają się już punkty ładowania oparte o instalacje fotowoltaiczne.

Ile „elektryków” jeździ po polskich drogach?

Liczba wszystkich aut zarejestrowanych w naszym kraju wynosi 39 milionów, z czego osobówki stanowią około 25 milionów. Według danych statystycznych do końca 2021 roku w Polsce zarejestrowano łącznie 38 001 osobowych oraz 1657 użytkowych samochodów z napędem elektrycznym. Z tego 19 206 to samochody z napędem hybrydowym, a 18 795 – modele w pełni elektryczne. Z raportu PSPA dotyczącego polskiej elektromobilności wynika, iż w roku 2021 zarejestrowano niemal dwa razy więcej samochodów elektrycznych, niż w roku 2020 oraz prawie czterokrotnie więcej niż w roku 2019.
Infografika obrazująca wzrost liczby samochodów elektrycznych w latach 2019-2021

Wykorzystanie fotowoltaiki w stacjach szybkiego ładowania samochodów elektrycznych

Regulacje wprowadzone przez Unię Europejską i mające na celu obniżenie emisji CO2 sprawiły, że obserwujemy wzrost produkcji samochodów elektrycznych. Samochody przyjazne dla środowiska charakteryzują się niską emisją zarówno zanieczyszczeń, jak i hałasu. W Polsce ciągle poszerza się infrastruktura stacji szybkiego ładowania, jednak nadal nie jest uważana za wystarczającą. Pod koniec 2021 roku istniały 1932 punkty ładowania – o 568 więcej niż w roku poprzednim. Najwięcej znajduje się w Warszawie, a kolejne miejsca zajmują Gdańsk i Katowice.
Obecnie podstawowe modele na jednym ładowaniu mogą przejechać ok. 200 km, jednak na polskim rynku są już dostępne auta o zasięgu ponad 600 km. Należy jeszcze nadmienić, iż ceny energii elektrycznej używanej do ładowania pojazdów nie mogą być wysokie, a to z kolei może odstraszać potencjalnych nabywców. Silna stała się koncepcja wykorzystania paneli fotowoltaicznych jako źródła czystej energii do ładowania elektrycznych samochodów. Budowa stacji szybkiego ładowania wykorzystujących energię ze Słońca – oprócz korzystnego wpływu na środowisko naturalne – przyniesie dochody ich właścicielom, a także korzystnie wpłynie na rozwój tej gałęzi motoryzacji w naszym kraju. Kolejną możliwością jest wykorzystanie prywatnych paneli słonecznych i ładowanie samochodu w swoim garażu.

Ładowanie samochodu w swoim garażu

W dzisiejszych czasach wzrasta zainteresowanie ekologicznymi środkami transportu, czemu sprzyja stopniowe wyrównywanie cen samochodów z tradycyjnym napędem w stosunku do aut z napędem elektrycznym. Dla wielu osób wygodnym rozwiązaniem będzie możliwość ładowania samochodu elektrycznego we własnym domu – wszak wystarczy podłączyć auto do gniazdka w garażu. Niestety istotnym problemem w takim przypadku jest niska moc ładowania, przez co proces ładowania mógłby trwać nawet kilkadziesiąt godzin. Nowe rozwiązania technologiczne pozwalają na znacznie przyśpieszenie ładowania, jednak pobierają więcej energii. W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie fotowoltaiki i zapewnienie szybkiego ładowania przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów. Co więcej, cena za ładowanie auto może być niemal wyzerowana. Inwestując w panele słoneczne konieczne jest dobranie odpowiedniej mocy, która pokryje powstałe zapotrzebowanie. W tym celu należy wykonać obliczenia uwzględniające ilość energii zużywanej w gospodarstwie domowym przez rok oraz prognozowaną ilość energii wykorzystywanej do ładowania samochodu. W obliczeniach dotyczących samochodu trzeba wziąć pod uwagę parametry baterii i planowany przebieg. Na tej podstawie można przewidzieć liczbę ładowań i zużycie energii. Do średniego rocznego zużycia prądu zostanie dostosowany projekt paneli fotowoltaicznych.

Warto podkreślić, że decydując się na założenie fotowoltaiki, można skorzystać z różnorodnych programów wspierających rozwiązania proekologiczne. Uzyskanie dotacji nie jest skomplikowane i każdy może z nich skorzystać. Ponadto nie jest problemem brak odpowiedniej przestrzeni (np. na dachu domu) do montażu paneli słonecznych. Praktycznym rozwiązaniem są tzw. wiaty fotowoltaiczne zastępujące tradycyjne garaże.

Źródła informacji:
- K. Sławiński, Fotowoltaika jako potencjalne źródło energii dla pojazdów elektrycznych, „Autobusy: technika, eksploatacja, systemy transportowe”, 2013, s. 237-239
- https://pspa.com.pl/2022/raport/pspa-ocenia-rok-2021-w-polskiej-elektromobilnosci-raport/
- https://www.benchmark.pl/aktualnosci/samochody-elektryczne-w-polsce-2021.html
- https://www.polenergia-pv.pl/blog/panele-sloneczne-do-ladowania-samochodu-elektrycznego

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl