Balancery akumulatorów odgrywają ważną rolę w systemach energetycznych. W przypadku łączenia akumulatorów szeregowo lub równolegle często pojawiają się problemy związane z nierównomiernym ich naładowaniem, co może prowadzić do uszkodzeń, skrócenia żywotności baterii oraz obniżenia wydajności systemu. Aby przeciwdziałać temu zjawisku, wprowadza się nowoczesne rozwiązania, takie jak balancery akumulatorów.

Opcje przeglądania
Cena
 • od
  do

Balancery akumulatorów

Battery Balancer (Wyrównywacz akumulatorów) Battery Balancer (Wyrównywacz akumulatorów)
Producent: Victron Energy
Cena: 290,04 zł (netto: 235,80 zł )
szt.
zobacz więcej

BALANCERY AKUMULATORÓW

 

Wyrównywanie stanu naładowania

Balancery akumulatorów mają za zadanie wyrównać stan naładowania dwóch połączonych szeregowo akumulatorów lub kilku równoległych ciągów szeregowych baterii. Jeśli napięcie ładowania osiągnie poziom zbyt wysoki, balancery włączają się i korygują występujące nierówności.

Balancery akumulatorów - pomiar i regulacja napięcia

Balancery akumulatorów pobierają prąd o wartości do 1A z baterii o najwyższym napięciu. Różnica prądów ładowania pozwala na precyzyjne dostosowanie naładowania poszczególnych akumulatorów sprawiając, że wszystkie osiągną ten sam poziom.

Zabezpieczenie przed niedoładowaniem i przeładowaniem

Niedoładowanie jednego z akumulatorów w banku 24 V lub 48 V może prowadzić do problemów, takich jak uszkodzenie akumulatora i nadmierne gazowanie w wyniku przeładowania. Balancery akumulatorów eliminują te zagrożenia, utrzymując równomierne naładowanie wszystkich akumulatorów.

Zastosowanie w różnych konfiguracjach

Balancery akumulatorów mogą być stosowane zarówno w bankach akumulatorów 24V, jak i 48V. Możliwość równoległego połączenia wielu balancerów umożliwia skuteczne zbalansowanie większych systemów energetycznych.

Blancery akumulatorów - zalety stosowania

Najważniejsze korzyści wynikające ze stosowania balancerów:

 • Balancery akumulatorów eliminują różnice w naładowaniu między poszczególnymi akumulatorami, co przeciwdziała problemom związanym z niedoładowaniem i przeładowaniem.
 • Zastosowanie balancerów chroni akumulatory przed szkodliwymi skutkami nadmiernego gazowania i zasiarczenia, co zwykle występuje przy nierównomiernym ładowaniu.
 • Balancery akumulatorów mogą być elastycznie stosowane w różnych konfiguracjach, umożliwiając zrównoważone ładowanie dla systemów o różnych napięciach.
 • Możliwość równoległego połączenia wielu balancerów sprawia, że są one skuteczne w balansowaniu dużych banków akumulatorów, co jest niezmiernie istotne w systemach o większych wymiarach.
 • Poprzez utrzymanie równomiernego naładowania, balancery akumulatorów przyczyniają się do zwiększenia trwałości i wydajności baterii, co pozytywnie wpływa na długoterminowe użytkowanie systemu energetycznego.

Jak działają balancery akumulatorów?

Pełnienie swojej funkcji balancery akumulatorów zawdzięczają kilku współpracującym ze sobą elementom. Oto, jak przebiega praca balancera:

 1. Monitorowanie napięcia. Komparatory napięcia w sposób ciągły monitorują napięcie na poszczególnych akumulatorach, identyfikując te o wyższym naładowaniu.
 2. Decyzja sterownika. Sterownik, na podstawie informacji z komparatora, decyduje o konieczności wyrównania naładowania i aktywuje odpowiednie MOSFET-y kontrolujące przepływ prądu ładowania pomiędzy akumulatorami.
 3. Przepływ prądu. Aktywowane MOSFET-y umożliwiają przepływ prądu ładowania z akumulatora o wyższym napięciu do akumulatora o niższym napięciu, równoważąc w ten sposób ich naładowanie.

Proces monitorowania i wyrównywania napięcia jest cykliczny, powtarzany w miarę potrzeb, aby utrzymać równomierny stan naładowania wszystkich akumulatorów w systemie.


 

Victron Energy - producent balancerów akumulatorów

Victron Energy to holenderski producent specjalizujący się w projektowaniu i produkcji elementów do systemów energetycznych opartych na akumulatorach. Od 1975 roku firma rozrosła się od start-upu technologicznego z jedną siedzibą do międzynarodowego przedsiębiorstwa oferującego prawie 1000 różnych produktów sprzedawanych na całym świecie. W sektorze off-grid oferuje niezawodne i innowacyjne rozwiązania, od domowych systemów fotowoltaicznych po mini sieci. Victron Energy w swojej ofercie posiada falowniki sinusoidalne, inwertery-ładowarki, ładowarki solarne, zdalny monitoring i wiele innych wysokiej klasy produktów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl