Energia elektryczna produkowana jest przez panele fotowoltaiczne dzięki efektowi fotowoltaicznemu. Zachodzi on pod wpływem działania promieniowania słonecznego na powierzchnię półprzewodnika, a więc na kryształ krzemu oraz na znajdujące się w nim elektrony. Elektrony zostają wybite i przepływają między elektrodami. W rezultacie powstaje różnica potencjałów, a zatem prąd elektryczny o napięciu stałym.

Panele fotowoltaiczne

Panel fotowoltaiczny BlueSolar Mono 20W-12V 440x350x25mm 4a Panel fotowoltaiczny BlueSolar Mono 20W-12V 440x350x25mm 4a
Producent: Victron Energy
Cena: 173,16 zł (netto: 140,78 zł )
szt.
zobacz więcej
Panel fotowoltaiczny BlueSolar Mono 30W-12V 560x350x25mm 4a Panel fotowoltaiczny BlueSolar Mono 30W-12V 560x350x25mm 4a
Producent: Victron Energy
Cena: 199,13 zł (netto: 161,90 zł )
szt.
zobacz więcej
Panel fotowoltaiczny BlueSolar Mono 360W-24V 1980 x 1002 x 40mm 4b Panel fotowoltaiczny BlueSolar Mono 360W-24V 1980 x 1002 x 40mm 4b
Producent: Victron Energy
Cena: 1 255,41 zł (netto: 1 020,65 zł )
szt.
zobacz więcej

PANELE FOTOWOLTAICZNE

 

Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne i polikrystaliczne

Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne oraz panele polikrystaliczne pełnią tą samą funkcję w systemie fotowoltaicznym, przekształcając energię słoneczną w energię elektryczną. Oba rodzaje ogniw wykonane są z krzemu, cechującego się unikalnymi właściwościami, takimi jak dobra wydajność energetyczna, stosunkowo niska cena oraz wysoka wytrzymałość. Krzem w postaci kryształu stanowi podstawowy element paneli słonecznych, umożliwiając efektywne generowanie energii elektrycznej.

Różnice w budowie ogniwa

Najistotniejsza różnica między tymi dwoma technologiami dotyczy czystości krystalicznej ogniw panelu. Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne posiadają ogniwa zbudowane z pojedynczego kryształu krzemu, podczas gdy modele polikrystaliczne wykorzystują ogniwa złożone z kilku stopionych ze sobą fragmentów. Ogniwa monokrystaliczne charakteryzuje znacznie wyższa czystość w porównaniu do ich odpowiedników polikrystalicznych.

Panele fotowoltaiczne - efektywność w generowaniu energii

Efektywność panelu słonecznego to stosunek ilości pobranej energii słonecznej do ilości wytworzonego prądu, przy czym zazwyczaj kilkanaście procent tej energii zostaje zamieniona na prąd. W kontekście efektywności, panele monokrystaliczne wykazują wyższą wydajność. Ich sprawność mieści się w zakresie od 16% do nawet 25%, w przeciwieństwie do modeli polikrystalicznych, które osiągają sprawność od 14% do 19%. Taka różnica oznacza, że przy tej samej powierzchni instalacji panele monokrystaliczne są bardziej wydajne niż ich odpowiedniki polikrystaliczne.

Panele fotowoltaiczne Victron Energy

Victron Energy jest producentem linii paneli o nazwie BlueSolar. W ofercie firmy znajdziemy zarówno panele fotowoltaiczne monokrystaliczne (Mono), jak i polikrystaliczne (Poly), o różnych rozmiarach i mocy. Na panele BlueSolar udzielono 25-letnią ograniczoną gwarancję obejmującą moc wyjściową i wydajność oraz 5-letnią na materiały i wykonanie.


 

Victron Energy - producent paneli BlueSolar

Victron Energy to holenderski producent specjalizujący się w projektowaniu i produkcji elementów do systemów energetycznych opartych na akumulatorach. Od 1975 roku firma rozrosła się od start-upu technologicznego z jedną siedzibą do międzynarodowego przedsiębiorstwa oferującego prawie 1000 różnych produktów sprzedawanych na całym świecie. W sektorze off-grid oferuje niezawodne i innowacyjne rozwiązania, od domowych systemów fotowoltaicznych po mini sieci. Victron Energy w swojej ofercie posiada falowniki sinusoidalne, inwertery-ładowarki, ładowarki solarne, zdalny monitoring i wiele innych wysokiej klasy produktów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl